Logo vzdělávacího centra Pochopim.cz

Slovní úlohy na směsi, o pohybu, společná práce


Na čtvrté lekci jsme si ukázali jak vyzrát na první pohled záludné slovní úlohy o pohybu, společné práci a na směsi. Čím víc slovních úloh spočítáte, tím menší je šance, že vás nějaká překvapí :-)

Slovní úlohy I.

  • Uloha 1 1. Vracíte se z víkendové lyžovačky (Pá-Ne). V sobotu jste najezdili 1,5krát více km než v pátek. V neděli jste si přispali, vyrazili na svah až na 11h a proto jste nalyžovali o 30km méně než v sobotu. Jaký den jste najeli nejvíce km, pokud za všechny tři dny jste nalyžovali 130km? Kolik km připadalo na sobotu?
  • Uloha 2 2. Jen co jste dořešili nalyžované kilometry, všimli jste si, že jste právě předjeli autobus, který před hodinou a čtvrt vyrazil od hotelu, ve kterém jste také bydleli. Jaká byla jeho průměrná rychlost, pokud jste z hotelu vyrazili o 15 minut později a jeli jste průměrnou rychlostí o 20km/h vyšší? Kolik km ze 150km cesty do Prahy vám ještě zbývá ujel?


  • Uloha 3 3. Dorazili jste domu a po náročné cestě si jdete dát koupel. Co čert nechtěl, neteče teplá voda :-( Ve vaně máte 60 litrů vody s teplotou 20°C. Kolikrát musíte přidat vařící vodu (100°C) z rychlovarné konvice s objem 1l, aby výsledná koupel měla 40°C? Chladnutí vody ve vaně během ohřívání další vody zanedbejte.

Naši lektoři matematiky


Tomáš Kodad


matematika fyzika Deskriptivní geometrie informatika
S doučováním začal vlastně náhodou, kdy ho kamarádka požádala o pomoc s matikou. V učení našel zálibu a svou silnou stránku a začal s doučováním naplno. Při škole každý týden se studenty tráví okolo 20 - 30 hodin. S lektorkou Lenkou později založil vzdělávací centrum Pochopim.cz, kde nyní pod jejich vedením učí 5 lektorů. Tomáš má nastarosti komunikaci se studenty/rodiči a marketing. Dále vede Videokroužek pro děti ze ZŠ a maturitní kurzy z matematiky a fyziky.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Tomáš Kodad

Lenka Schröpferová


matematika fyzika Angličtina informatika
Lenčinou specializací je angličtina, CAD systémy a grafické programy (PS, Corel, Inkscape…). Je spolumajitelkou centra Pochopim, kde má nastarosti grafiku a vedení lektorů. Dále vede pobočku v Horšovském Týně. Zároveň studuje energetiku a management na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Lenka Schröpferová

Lektoři

Jan Veselý


matematika fyzika
Pokud máte problém s matematikou, tak Honza je ten správný člověk, kterého hledáte. Snad ke každé teoretické oblasti matematiky dokáže najít příklad ze života. Je členem týmu eForce Prague Formula, který se, jak už z názvu vyplývá, zabývá stavbou závodní elektrické formule. Honza studuje Fakultu elektrotechnickou na ČVUT.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Jan Veselý

Anička Šmejkalová


matematika biologie Angličtina Německý jazyk Srbský jazyk Slovinský jazyk
Anička je naše odbornice na jazyky. Kvůli práci rodičů v různých zemí Evropy chodila už odmala do anglické škol(ky) a umí i další, pro nás možná trochu netradiční, jazyky. Její hodiny jsou plné energie a dokáže rozmluvit i tu největší stydlivku. Dokáže kvalitně připravit na zkoušku, pracovní pohovor i budoucní pobyt v zahraničí. Studuje Lékařskou fakultu UK.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Anička Šmejkalová

Jakub Mervart


matematika fyzika biologie Chemie
Kuba nedá dopustit na přírodní vědy. Oblíbenost biologie a chemie do zavedla na lékařskou fakultu UK. Kromě detailních znalostí svých předěmtů má úžasný talent na předávání informací dál. Ve svém volném čase rád si rád zajde zaplavat či zaposilovat nebo se věnuje chovatelské činnosti.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Jakub Mervart

Jiří Helus


matematika angličtina
Už od základní školy byla matematika Jirkovým oblíbeným předmětem a postupem času se rozhodl, že její krásu bude předávat dál. Tento sen ho nepustil a skrze Gymnázium v Plzni ho zavedl až na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. K matematice dále studuje deskriptivní geometrii a má zálibu v anglickém jazyce. Ve svém volném čase se věnuje především skautingu, karate, hraní na kytaru, podnikání, čtení a vzdělávání v různých oblastech svého života. Jeho snem je být svobodným člověkem a pomáhat druhým.
Lektor vzdělávacího centra Pochopim.cz Jiří Helus


Z galerie doučování…

Improvizovaný model k pochodení Pythagorovy věty v prostopu. Ukazujeme všemožné stránky na internetu, kde je možné s zkontrolovat výpočet Zajimavý příklad